Darko Stanojkovski Grappone

Darko Stanojkovski Grappone(Ploče, 1965),
osnovno klavirsko te srednje udaraljkaško obrazovanje stječe u Splitu, a nastavlja ga u Grazu studijem jazz udaraljki u klasi profesora Manfreda Josela, Ericha Bachtragla i Billy Harta te nagradama s međunarodnih jazz natjecanja još u vrijeme studija.
Slijede suradnje s istaknutim imenima jazza, ali i vrlo rano paralelno bavljenje glazbenom pedagogijom u Salzburgu, Tirolu, Schwazu, Telfsu, Splitu…

Pod utjecajem indijske devocijske glazbe kod najistaknutijih majstora (Jatinder Thakur, Seva Rasa Dasa, Shankar Lal) započinje studij indijskih udaraljki (karatale, table i mridanga) što ga zajedno s Minjom Kuzmanić odvodi i do samih korijena te glazbene kulture.
U Split se vraća 2006. i od tada podučava udaraljke u glazbenoj školi Josipa Hatzea.

Kao skladatelj i perkusionist, Darko u svojim skladbama otkriva bogatu raznolikost ritmova, a profinjenošću izvedbe nudi i sasvim nove zvukovne slojeve.
Nadahnut duhovnom tradicijom vedske kulture i melodijama istoka, povezuje istočne i zapadne tradicije, nastojeći njihove spone približiti i publici.

Darko Grappone - Drum Solo .. Split Open Jazz Fair

Od Darka :

Kao voditelj radionica želim s entuzijazmom podijeliti svoja iskustva. Njih sam stekao učeći i svirajući klavir, afro-američke bubnjeve, vibrafon te kroz njih osjetio potrebu proučavanja ostalih udaračkih instrumenata.